Mobilní verze stránky
Úvodní stránka
Popis meteostanice

Aktuální počasí

Počasí v Děčíně
Počasí v ČR
Počasí v Evropě
Počasí ve světě
Letoviska
Srážky v ČR
Detekce blesků v ČR
Detekce blesků v Evropě
Detekce blesků v Evropě
Detekce blesků ve světě
Oblačnost

Předpověď počasí

Předpověď pro Děčín
Předpověď pro město
Předpověď pro ČR
Předpověď pro Evropu
Předpověď pro svět

Informace o ovzduší

Kvalita ovzduší v ČR
Pylové zpravodajství

Vodní toky, koupání

Stav vodních toků
Přehrady v ČR
Přírodní koupaliště v ČR

Sněhové zpravodajst.

Sníh v ČR
Sníh v Evropě

Podzemí

Jeskyně v ČR

Statistiky

Denní statistika
Měsíční statistika
Roční statistika
Celkové statistiky
Roční statistiky
Rok 1993
Rok 1994
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
Rok 2007
Rok 2008
Rok 2009
Rok 2010
Rok 2011
Rok 2012
Rok 2013
Rok 2014
Rok 2015
Rok 2016
Rok 2017
Rok 2018
Rok 2019
Rok 2020
Rok 2021
Rok 2022
Rok 2023
Rok 2024
Průměrné teploty
Min./max.teploty
Denní teploty
Srážky
Sníh
Atmosférický tlak
Oblačnost
Povrch

Různé

Beaufortova stupnice
Slovníček pojmů
Výroba radiačního štítu
Solární elektrárna 250W

Webkamery

Děčínské webkamery
Webkamery ČHMÚ
Webkamery v ČR Webkamery v Evropě Webkamery ve světě

Fotogalerie

Povodeň Děčín r.2002
Povodeň Děčín r.2006
Povodeň Děčín r.2013

Odkazy

Další meteostanice
Amatérská meteorologie
Amateur stormchasing s.
ČHMÚ
El Dorado Weather
e-Počasí
Foreca
In-počasí
meteo.Amulet.NET
Meteocentrum
Meteopress
Weather Underground
yr.no

Jiné odkazy

Města a obce v ČR
Státy a města v Evropě
Mimoevropské státy
Cestování, turistika
Internetové obchody
Motorismus
Počítače, internet
Sport
Věda, technika

Sledování letadel on-line

Návštěvní kniha

Návštěvní kniha

Kontakt

Kontaktní formulář


    od 20.května 2011


Malá solární elektrárna o výkonu 250W

( 2x solární panel 65W, 1x solární panel 120W )

Solární panel 65W vlastní výroby

Solární panely 65W vlastní výroby


Solární panel 120W (koupený)

Takto jsem vyřešil uchycení solárních panelů k plastovému oknu.


Rozvaděčová skříň solárního regulátoru

Pohled na solární panely zvenku


Pohled na solární panely zvenku

Pohled na solární panely zvenku



Krátká videoukázka vlivu oblačnosti na výkon solárních panelů



Důvod stavby této malé solární elektrárny.

Protože je provoz meteostanice náročný na spotřebu el. energie (všechny přístroje běží celých 24 hod.), začal jsem hledat nějakou možnost, jak její provoz zlevnit. Rozhodl jsem se, že si začnu el.energii vyrábět sám, pomocí fotovoltaických solárních panelů. Vše začalo zakoupením malého 5W solárního panelu, na kterém jsem si vše vyzkoušel, a zjistil jsem, že to opravdu funguje. Od této chvíle jsem začal hledat v e-shopech panel, s podstatně větším výkonem. Ceny hotových panelů byly v té době hodně vysoké, proto jsem se rozhodl, že si ho postavím sám. Na stránce Filutova dílna jsem získal potřebné teoretické znalosti. Na Aukru jsem si objednal solární články, ve sklenářství 3 mm skla, na Alunetu hliníkové profily, silikonový tmel, kabely a šel jsem do toho. Celková cena všech komponentů byla necelé 2 000,- Kč
Jelikož bydlím v panelákovém bytě bez balkonu, tak jsem musel nejdříve vyřešit, jak velký solární panel mohu vyrobit, s ohledem na hmotnost a uchycení na okno. Původní záměr koupit si ty nejvýkonnější solární články, které dávají zkratový proud až 8,4A jsem zavrhnul, protože při velikosti článku 156 x 156 mm, by musel mít panel velikost 1 x 1m a hmotnost by byla kolem 25 kg. Takže jsem zvolil kompromis, a objednal jsem si články poloviční 156 x 78 se zkratovým proudem 4,2A. Velikost panelu jsem zvolil 1500 x 300 mm. Hmotnost kolem 12 kg se mi zdála rozumná. S odstupem doby musím přiznat, že vyrobit solární panel, není žádná legrace, hlavně pokud se týká pájení a manipulace se solárními články, neboť jsou neuvěřitelně křehké. Stačí se na ně špatně podívat a hned prasknou.
Po zničení několika článků jsem získal potřebnou zručnost, a podařilo se mi je všechny pospájet a umístit na připravené sklo. Po vyzkoušení, zda panel vyrábí proud následovalo zasilikonování, a přiklopení krycím sklem. Nyní jsem měl několik dní čas, protože silikon musel zatvrdnout. Tuto dobu jsem využil na výrobu rámu, do kterého bude solární panel umístěn. Zde jsem se nechal inspirovat mým prvním 5W panelem.
Po výrobě rámu přišel na řadu držák, pro uchycení panelu na okno. Samozřejmě jsem ihned zavrhl jakékoliv vrtání do okna. Musel to být držák, který bude použitelný pro různé velikosti panelů, s možností nastavení sklonu panelu, musel být výrobně jednoduchý, dostatečně pevný (panel váží 12kg), a samozřejmě musel být přichycený na okno bez vrtání. To byla hlavní podmínka. Nakonec jsem na to přišel, ale musím přiznat, že mi velice pomohl princip uchycení sušáku na prádlo pro plastová okna.
Po smontování držáku a montáži na panel přišla na řadu instalace na okno. Vše proběhlo bez větších problémů. Panel se mi podařilo zdárně pověsit a zajistit proti uvolnění. Nyní už zbývalo jen panel připojit k solárnímu regulátoru a vyzkoušet jeho výkon.
Jelikož mám rád přehled o všem, a protože jsem podvědomě tušil, že nezůstane jen u tohoto jednoho panelu, tak jsem si zhotovil rozvaděčovou skříň pro 3 solární panely. Pomocí panelových měřáků mohu sledovat výkon jednotlivých panelů, celkový výkon všech panelů, napětí panelů a akumulátoru, spotřebovávaný proud a zbytkový proud do baterie.
Maximální proud, která tento panel dokázal vyrábět byl 3,6A, takže jsem byl spokojen.
Nabyté zkušenosti jsem zůročil během několika týdnů výrobou dalších dvou panelů o stejném výkonu 65W, tentokrát ale v rozměrech 1000 x 550 mm, aby se vešly 2 panely vedle sebe.
Nyní už jsem se dostal na celkový výkon 195W. Akumulátor jsem si pořídit olověný - trakční, gelový 12V, 100Ah. S výkonem 195W jsem už byl schopen pokrýt většinu spotřebičů, souvisejících s provozem meteostanice po dobu celých 24 hodin. Přebytky energie používám na svícení stolní lampičnou předělanou na 12V, provoz menší LED televize, LED monitoru počítače, provoz kabelového modemu, který běží ze soláru celých 24 hodin, veškeré nabíjení baterií, mobilu, foťáku atd. Za jasného dne ze soláru napájím také PC, které mi slouží jako meteoserver. Původně jsem si myslel, že tento výkon bude konečný, ale pak jsem si uvědomil, že se blíží zima, a v zimním období je slunečních paprsků poskromnu, a navíc mi solární panely už od konce října slunce vůbec neosvítí, protože je celý den schované za protějším domem, takže mohu chytat pouze odražené světlo z oblohy. Naštěstí jsem na Aukru objevil nový solární panel s výkonem 120W, který se mi na okno přesně vešel, a navíc byl za perfektní cenu. Tento panel jsem si objednal, a nahradil jsem jím můj první 65W panel. Nyní jsem znovu ocenil univerzálnost mého držáku pro přichycení na okno. Tímto jsem navýšil výkon celého systému na konečných 250W.
16.června prošly solární panely velkou zkouškou, jelikož se Děčínem prohnala větrná smršť, s krupobitím. Všechny panely i uchycení panelů k oknům vydrželo bez úhony, což byla ta nejlepší zkouška pevnosti uchycení, jakou jsem si mohl přát.
Nyní ještě řeším poslední úkol, a to automatické přepínání el.energie ze soláru na síť v reálném čase. Toto potřebuji pro napájení PC meteoserveru, abych nemusel při každé změně sítě PC restartovat.


  © 2011-2024 Vratislav Přibil

Posledni aktualizace: 01.zari 2024

Stránky hostovány u: ONEbit webhosting